2. oktoobril käis 5. ja 6. klass Ida-Saaremaal Koigi rabas räätsamatkal. Matkajuhiks oli Martin Silts Kuressaare Hariduse kooli looduskeskusest. Giid jagas kõigile räätsad ning juhendas, kuidas neid jala külge kinnitada.
Teel rabasse oli mitu väikest vahepeatust, kus Martin Silts jagas infot taimestiku kohta. Tundma õpiti erinevaid sootaimi (ussilakk, porss, kattekold, sookail jt), nende omadusi ja kasutusala. Siirdesoo turbasammalt näiteks kasutati palkmajades sitikate-satikate eemalehoidmiseks. Tee peal kohtas ka pohli, mida suhu pista, ning ka ühe väikese rabakonnaga ristus matkajate tee.
Edasipidi said õpilased tuttavaks siirdesoo ja raba ehk kõrgsoo eripäradega, õpiti ka laugastel ja älvestel vahet tegema. Teame nüüd, et rabas on oluline liikuda vähemalt kolmekesi (sest kui üks vajub älvesse või laukasse, siis üksinda ei jõua teine teda välja tõmmata) ja vesises kohas tuleb astuda punase, mitte rohelise sambla peale.
Matk kestis kokku umbes neli tundi, mille lõpus maitses koolikokkade kaasa pandud võileib ja kaerahelbeküpsis imehästi.
6. klassi õpilastele matk meeldis ning nii mõnegi sõnul võiks sinna tagasigi minna. 5. klassi õpilased küll nii positiivselt retkele tagasi ei vaadanud, kuid tunnistasid siiski, et looduse tundmaõppimine on väga vajalik.
Retk sai teoks tänu KIKi toetusele. Aitäh õpetaja Sirje Lullale projekti kirjutamise ja õppekäigu organiseerimise eest!
Katrina Tarkin,
5. klassi klassijuhataja
Foto: Katrina Tarkin