Emakeelepäev

14. märtsil tähistasime koolis emakeelepäeva. Eesti keele tundides räägiti Kristjan Jaak Petersonist, emakeelepäeva algatamisest ja selle tähtsusest tänapäeval. Rikastasime oma sõnavara kõnekäändude ja fraseologismidega, arvasime ära mõistatusi ja arutlesime vanasõnade üle. Samuti said õpilased proovida, kui kerge või raske on end väljendada ilma sõnadeta.

Erilist tähelepanu pöörasime sel päeval saare murdele. Õpilased leidsid, et paljud murdesõnad on vahvad ja humoorikad (näiteks kartsas, otsakont, patsikakk, pagi, lige, tuhlis ja nott). Rõõm oli tõdeda, et leidub päris palju emasid-isasid ja vanavanemaid, kes igapäevaselt saare murdes kõnelevad. Kõnekäändude kasutamine on aga ühe haruldasemaks jäänud.

Mõttetööd jätkus ka loodusklassi ja õpetajate tuppa.
Õpetajad püüdsid kokku panna K.J. Petersoni luuletust „Kuu“.

Kas siis selle maa keel
laulutuules ei või
taevani tõustes üles
igavikku omale otsida?

Saime pead murda ja mõne keeleviguriga üksteist ka ninapidi vedada.

Kairit Kiisla
Õppejuht