Kodulootund kodukandis

Kodulootund kodukandis

Juba ligi kümme aastat lõpetab 5. klass oma kodulootunni ekskursiooniga kodukanti. Proovitakse noorgiidi ametit ja tutvutakse objektidega, mida talvel tunnis raamatute ning materjalide kaudu tundma õpitud.
Sel aastal toimus retk esmaspäeval, 3. juunil. Möödaminnes alustasime Lümanda vanast vallamajast ja mõisast. Esimene peatus toimus Lümanda kalmistul ja Limex OÜ lubjahaudade juures. Jätkasime Kotlandi mõisaga – haruldane mõisahoone nii seest kui väljast, restaureeritud 2012-2015 ja on saanud mitmeid preemiaid ja äramärkimisi. Objektil on muljetavaldav ajalugu selja taga. Lahetagusel on meresõitja, Antarktika avastaja F. B. G. von Bellingshauseni sünnikoht.  Saaremaalt võrsunud mees on jätnud märkimisväärse jälje teadus- ja mereajalukku. Edasi uudistasime A. Mälgu Vähiku talu ja kohtusime peremees Ukuga. Pilguse mõisas sai võrrelda vana ja uue ajalookooslusi. Lõppes reis lubjaahjude juures Mõisakülas.

Enamuste objektidega oli õpilastel esmakordne kohtumine. Killuke kodukanti ja ajalugu sai ehk selgemaks. Ehk läheb saadud teadmisi vaja ka kodukandi tutvustamisel oma suvekülalistele.

Urve Vakker
õpetaja