Lümanda lapsed XIII noorte laulupeol Tallinnas

Püha on maa ja ta järved on pühad,
kiitust me tahame laulda neil kaldail,
aga et laulda on vaja ….. (Hando Runnel “Valgust!”)

XIII noorte laulu- ja tantsupidu kandis ühist juhtmõtet “Püha on maa”, mille idee eesmärk oli igas argipäevas panna nägema seda, mis on püha – meie keelt, meie maad ja ka meie ühist kodu, planeeti Maa. Kontsert toimus 2. juulil 2023 Tallinna lauluväljakul, kavas oli 45 teost. Laulukaare alla tuli kokku 25 000 noort lauljat ja muusikut.

Meie teekond laulupeole algas eelmisel päeval. Tallinna jõudsime keskpäevaks, kohe oli toitlustamine. Seejärel toimusid proovid igale kooriliigile eraldi. Ilm oli mõnus ja tuju hea. Ööbimine Lilleküla koolis oli turvaline. Proov oli lastele energiat andnud ja õhtune vaba aeg kulus suuresti jalgpalliväljakul. Lastekoori liikmed Teele, Tuuli ja Ingrid tegid veel väikse eelproovi rongkäigu tarbeks ja jagasid kogemusi järgmise päeva suursündmuseks.

2. juuli Tallinna hommik tervitas noori lauljaid mõningase morni näoga, vaheldumisi päikese ja vihmarabinatega. Vabaduse platsil saime näha, kuidas massid liikuma hakkasid ja 5 km teekonna ette võtsid.

Laulu- ja tantsupeol osales Saaremaalt 38 kollektiivi: üks puhkpilliorkester, 10 tantsurühma, 20 laulukoori, viis võimlejate klubi ja kaks rahvamuusikaansamblit. Kõigi nendega seadsid ühtset sammu koos õpetajatega ka Lümanda kooli 7 lastekoori ja 23 mudilaskoori lauljat. Meie „Villvallikatele” hõigati rohkesti tervitusi, kuigi sageli kippus selle sõna väljahüüdmine suu keerdu ajama. Tuju reibas ja samm kerge, jõuti ülevas meeleolus laulupidude mekasse – lauluväljakule. Teekonna lõppedes, lauluväljaku peasissekäigu juures tervitas pidulisi meie vabariigi President Alar Karis. Nii mõnigi meist jõudis talle tervitusi hüüda ja patsu lüüa. Väljakul nägime ka omakandi spordiässa Ott Tänakut intervjuud andmas.
Kui rongkäigus olid väiksed vihmasabinad justkui karastuseks, siis kontserti saatsid juba tumedad ja ähvardavad pilved. Eriti tugev valing koos ootamatu äikesega tabas pidulisi vahetult pärast mudilaskoori esinemist, kui peo noorimad lauljad olid lavalt lahkumas. Pikselöögile järgnes umbes pooletunnine erakordselt tugev sadu, mis sundis pidu hetkeks katkestama. Mudilased lahkusid vastavalt peo korraldajate varasematele soovitustele kiiresti lauljaväljakult, lahkus ka osa publikut, kes olid väga märjaks saanud. Ilm muutus seejärel selgemaks, kava jätkus, kuid uus tugev vihm tabas laulupidu lõpuühendkoori ajal. Sellele vaatamata ei lahkunud lauljad enam lavalt, publik jäi samuti väljakule ning kogu kava kanti ette vastavalt plaanile. 3,5 aastat lauluteekonda läbi koroonakriisi ja puhkenud sõja jõudis õnneliku lõpuni.

Väikeste seiklustega, läbivettinuna, leidsime oma bussi üles. Vahetasime riideid ja seadsime ennast mõnusalt kojusõiduks valmis. Nii ilusti alanud suursündmusele tuli ootamatu lõpp. Tahaks kohe öelda: saarlaste uskumatud seiklused…. aga vihmavaling tabas kogu piduseltskonda. On mida meenutada!
On vägev, et laulupeotraditsioon jätkub ja noored ettevalmistuse käigus oma entusiastlike õpetajatega koos suurt vaeva näevad. Kümned proovid, kontserdid, ettelaulmised – see kõik tasus vaeva, et lüüa laul kõlama ja hing rõkkama lauluväljaku kaare all. Suur tänu muusikaõpetaja Karin Pulgale – sinu töö sai tasutud! Tänud lauljatele, et õpetajale tuge andsite ja hästi vastu pidasite. Saatjad õpetajad ja abilised olid seekord Reet Laht, Terje Kaskmäe ja Urve Vakker.

Laulud nüüd lähevad kaunimal kõlal…., uued laulud, uued lauljad ja laulukaar Tallinnas ootab taas tegudele. Nelja aasta pärast toimuma pidanud noorte laulu- ja tantsupidu ja 2029. aasta üldlaulu- ja tantsupidu liidetakse 2028. aastal ajutiselt üheks suursündmuseks. Laulmiseni!

Urve Vakker