Olümpiasangarid Jaanson ja Jämsä koolis külas

Jüri Jaanson on tõeline Eestimaa spordilegend, osaleda 20 aastat tippspordis, võistelda kuuel olümpiamängudel, võita medaleid euroopa- ja maailmameistrivõistlustelt, olla maailma parim sõudja, ka eesti aukodanik ja nii võiks loetelu jätkata. Ei ole Eestimaal kedagi vastu panna. Ka Andrei Jämsä on saavutanud spordis palju tiitleid, selle aasta Rio medalimees. Reedel, 23. septembril olid mehed Lümanda kooliperega kohtumas ja sporti tegemas.
Kui Jüri oli 16-aastane, tegeles ta aktiivselt Viljandis suusaspordiga, siis Andreid polnud veel sündinudki. „Tahtmine spordiga tegeleda oli suur, kuid saavutused ei rahuldanud, käed olid tugevad, aga jalad ei tulnud järele,” nentis Jüri oma sportlastee alguse kohta. Jüri jätkas: “Juhuse tahtel tuli Viljandisse noor sõudmistreener ja selles trennis tundsin end oivaliselt. Kahe aasta pärast olin ootamatult juba NL noortemeister ning saavutusi tuli aina juurde. Olin venna Erkiga kihla vedanud, et tulen maailmameistriks. Ta lubas ennast herneks naerda. Hiljem kinkis ta mulle hernepurgi ja ütles et see on tema.” Lastele pani Jaanson südamele, et tuleb leida omale siht, eesmärk. See võib olla spordis, laulmises, joonistamises või mis iganes alal. Siis tuleb tegutseda ja arengut jälgida, saavutused tulevad ise ning kolmandaks tuleb teha koostööd end ümbritsevate inimestega. Et ka nemad teaks ja toetaks sinu eesmärke ja aitaks rasketel hetketel” See on minu kreedo olnud ja elus edasi aidanud. „Tippspordi saavutus nagu iga ala edukus, nõuab aega. See on nagu auruveduriga sõit. Küta ja küta aga vesi katlas keema ei lähe, pead andma endast sada protsenti ja rong hakkab liikuma”, võrdles spordimees pikka tööperioodi enne medaliteni jõudmist.
Ka Andrei Jämsa rääkis oma sportlasteest ja rõhutas eriti, et kogu teadliku elu on talle suur eeskujuks olnud just Jüri Jaanson. Olime Pärnus ühises treeningrühmas ja Jüri saavutused innustasid meid noori igal sammul.
Peale autogrammitunni toimus kogu koolipere osalusel teatevõistlused, kus auhinnaks oli osaleda finaalis kahe olümpiasangariga koos sportimine. Päev lõppes kooli jalgpalluritega palli taga ajades. „See jalgpall oli päeva parim osa. Oleme päris pikalt puhanud ja nüüd on see korralik jalgpallimäng uue hooaja nurgakiviks uue hooga alustamiseks. See oli päeva parim osa”, nentis Rio olümpiapronks Andrei Jämsä taas end koduteele asutades. Koolis oli avatud väike näitus olümpiaraamatutest, stend külalistest ja spordimehed näitasid ka medaleid suurtelt võistlustelt, maailma-euroopa meistrivõistlustelt ning olümpiamängudelt.

Õpetaja Urve Vakker