Saaremaalt pärit peakokk Peeter Pihel käis 18. ja 19. septembril kooliperele ja põnevil lapsevanematele kõnelemas nullkulu-printsiipidest, millest lähtuvalt ta toimetab igapäevaselt oma Michelini jätkusuutlikkuse rohemärgiga pärjatud Fotografiska restoranis.
“Avokaadot pole meil olnud menüüs esimesest päevast peale, sest tal on liiga suur jalajälg,” ütleb Peeter, kes kasutab restoranis põhiliselt kodumaist, mahedat, hooajalist toorainet. Kõige ilusam aeg ongi sügis, kui põllul kasvanud värske kraami valik on suur ja lai, samas kui varakevad on kõige keerulisem, kui keldris vaatab vastu kartul, porgand, kapsas ja peet. Samas hakkab just kitsikuses loominguline mootor hästi tööle: kuidas teha see porgand nii huvitavaks, et klient saab elamuse?
Koka ülesanne ongi võtta ühest toorainest nö seitse nahka, kasutada ära kõik, õiest juureni, sabast ninani. See on elementaarne kokakunst, see pole midagi keerulist, leidis Peeter, aga need oskused hakkavad kodudes ära kaduma: mida rohkem on poes valmistoitu müügil, seda vähem me kodus koos kokkame. 53 protsenti prügikasti minevast toidust tulebki kodumajapidamistest, ja me ei viska ära lihtsalt poolikut pakki hapuks läinud piima või seisma jäänud jahukotti, vaid ka kogu ülejäänud ressursi – mis läks piimalehma ja teravilja kasvatamiseks, pakendi valmistamiseks, toote transportimiseks jne. Kohvi ja kakaota ei saa ka Fotografiska hakkama, aga kliimamuutustest tingitult oleme me varsti ilmselt kõik fakti ees, et kohv ja kakao saavad olema luksuskaup, mida kõik endale osta ei jõua.
Kokk kutsus lapsi üles olema avatud uutele retseptidele ja toitudele ning rõhutas, et teadmistest üksi on vähe kasu, tegutseda tuleb – jätta võimalusel pudelivesi ostmata, juua kraanivett oma korduvkasutatavast pudelis, sest “kõige parem toode on tarbimata toode”.
Margit Kuus, Lümanda kooli kokk