Pealetükkivad sääsed ja valutav tagumik

Hiiumaale läksime,
pikalt-pikalt sõitsime.
Matkaplatsil sääski palju,
meist polnud emmel kahju.
Pepud meil on täitsa villal
nagu loomaaia gorillal.
Kohe varsti kodus tagasi,
ei viitsi lahti teha pagasit.
Hiiumaa on tore koht,
rattast mul on pepul lohk.

Umbes-täpselt nii kirjeldasid meie 7. ja 8. klassi õpilased läbitud looduslaagrit, kui ootasid praami väljumist kodusaare poole. Mida meie õpilased aga Hiiumaal tegid? Juba teist aastat järjest toimub loodusainete hindelise arvestuse asemel kolmepäevane looduslaager, kus pannakse proovile oma suutlikkus toime tulla ebamugavas olukorras, hakkama saada vähesega ning teha koostööd ja juhtida meeskonda.

Kaks aastat tagasi alguse saanud laager rändas seekord Saaremaalt välja ning ei olnud enam paikne, vaid kulges läbi Hiiumaa. Hiiumaal viibisid õpilased 5.-7. juunil ning läbisid jalgratastel umbes 143 km, millega tehti naabersaarele tiir peale. Tegemist ei olnud ainult pelgalt rattaga sõitmine punktis A punkti B, vaid kogu teekonna vältel said õpilased pidevalt ülesandeid, mida lahendada tuli. Näiteks tuli meeskondades vastutada laagriplatsi üles paneku eest ning toidutoimkondades teha kõigile kosutav kõhutäis.

Lisaks matka tavaülesannetele tuli õpilastel lahendada kuus loodusainetele tuginevat ülesannet.

Iga ülesande lahendamiseks oli koostatud uus meeskond ning meeskonda juhtis uus liider, mis sundis õpilastel oma mugavustsoonist välja tulema – alati ei saanud olla vaikiv liige ja lihtsalt olla või valida endale meelepärane meeskonnakaaslane. Kõigile õpilastele väljastasime ka tõendi laagris osalemise kohta.

Peale laagri tegevuste läbisid matkal osalenud õpilased ka Palade loodushariduskeskuse õppeprogrammi “Pärandkultuuri radadel”, kus õpilased tutvusid Ristimäega ning Kaibaldi liivikuga. Õppeprogrammis osalemist ja transporti Lümandast Triigi sadamasse ning tagasi toetas Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK).

Kokkuvõttes võib öelda, et tegemist oli väga meeleoluka matkaga ning õpilased olid meeletult tublid. Loodan, et see matk jääb neile meelde aastateks ja sealt saadud oskused ei jooksnud mööda külge maha.

Õpetajad Sirje Lulla ja Janno Tuulik