Üle aasta korraldab Eesti Ajaloo- ja Ühiskonnaõpetajate Selts õpilastele ajaloo olümpiaade. Sel õppeaastal toimus see teadmisteproov juba 28. korda. Osalesid 6.-12. klassid ja igaühel oli oma klassis õpitav teema. Põhikooliastmes kuuendikud uurisid põhjalikumalt esi-, seitsmes viikingi-, kaheksas Rootsi aega. Üheksandikud süvenesid Eesti Vabadussõja ja Tartu rahu probleemidesse. Kui õpikus on tavaliselt üldised ülevaated teemast, siis olümpiaadil lisandusid faktid, isikud, sündmused ehk palju detaile, mida vastavas kooliastmes oleks vajalik teada.
Esmakordselt toimus vabariiklik ajaloo-olümpiaadi eelvoor elektrooniliselt. Kui eelnevatel aastatel oli tavaliselt 1-3 õpilast klassist, siis nüüd võisid osaleda kõik, kes lisakirjanduse läbi töötasid. Seetõttu oli rekordarv osalejaid. Vabariigis kõikides vanuserühmades kokku osales 2755 õpilast, keskastmes 2091. Saaremaalt osales klassidest 12-17 õpilast 10-st koolist. Ka aasta tagasi toimunud internetipõhisel vabariiklikul ühiskonnaõpetuse olümpiaadil oli palju osalejad, kuid siis võistlesid valdavalt 6. ja 9. klasside ja gümnaasiumi õpilased.
Lümanda kooli esindasid sel korral 8 õpilast. Parimate saavutuste eest hoolitsesid üheksandikud Markus Vaha vabariigis 99. koht ja Karl Markus Kallas vabariigis 114. koht (osalejaid vabariigis 638). Osales 15 saarlast, meie poisid olid vastavalt 4. ja 5. kohal. 6. klassist võistlesid Mia Maastik, Eke Tarkin ja Tõnis Reitalu (vabariigis 492, saarlasi 17). Sander Kallas oli saarlastest 7. kohal (Saaremaalt 16, vabariigis 504 osalejat). 8. klassis panid teadmised proovile Kärt Tiitson ja Vanessa Vihman (saarlasi 12, vabariigis 457 osalejat).
Aasta pärast toimub taas ühiskonnaõpetuse olümpiaad ja arvata on, et taas internetipõhine võistlus. Finaalis Tartus konkureerivad vabariigi parima tiitlile õppeaine parimad ja ikka klassikalisel viisil, paberil koostatud ülesannetes.
Õpetaja Urve Vakker