Ajaloovõistlus Mammut

2023/24. õppeaastal toimus vabariigis veebipõhine ajalooviktoriin Mammut 5.-7. klassile. Kui mullu osalesid 5.-6. klass esmakordselt ühises nimekirjas, siis sel aastal oli iga klass oma arvestuses ja oma teemadega. Algas viieetapiline teaduskooli võistlus, mis kestis detsembrist aprillini. Igas voorus olid klassiti erinevad teemad ja lahendamiseks aega üks õppetund.

Kokku osales 2024. aastal 5056 õpilast. Parimatele võistlejatele omistati järgud. Esimese järgu saavutas üle Eesti 22 õpilast (saavutasid viie vooru peale kokku 91-100%), II järk 81-90% ja III järk 71-80%.  Ka ülejäänud järgud omistati vaid kõigis viies voorus osalenud õpilastele.

Viiendikud üliedukad
Etappide ülesannete teemad algasid kõik a–tähega: ajaarvamine, ajalooallikad, arheoloogia, arhiivid ja ajaloo algus. Üle vabariigi osales 5. klassidest 1776 õpilast.  Meie viiendikud osalesid kõik, kuid mitte kõigil etappidel. Maakonnas 1.-6. koht on kõik meie õpilaste päralt (avalikustati vabariigi esimesed sada kohta).  Linda Maastik saavutas vabariigis 15. koha. Väga tublid olid ka Miina-Eliise Koppel (27. ja 2.), Reiko Ratas (29. ja 3.), Eliis Teär (34. ja 4.), Elsa Põld (45. ja 5.), Kimberly Mere (61. ja 6.) ja Matthias Kunder (100. ja 9.). Osalesid ka Joosep Kaal ja Ragnar Kurm (III etapp koguni 13. koht).

6. klasside õpilasi kokku 1553 osalejat
Ka 6. klasside arvestuses oli esimese 100 hulgas neli meie õpilast. Parim Kreete Malm (vabariigis 35. ja Saare mk 1.). Maarian Vammus (57 ja 3.), Walter Tarakanov (68. ja 4.) Johanna Väli (69. ja 5.). Osalesid ka Jan Kunder, Karmen Lilles, Teele Pihler, Regina Remmel ja Indigo Aus. Kuuendikud pidid lahendama ülesandeid esiajast, Vanast-Egiptusest, -Hiinast, -Indiast ja – Iisraelist. Viimane voor oli Vana-Kreeka jumalate ja müütide teemal.

7. klasside õpilasi  1727  osalejat vabariigis
Seitsmendikud seiklesid oma ülesannetes keskajas, seisused, katolik kirik, linnad, kaubandus ja viikingid olid teemadeks. Meie seitsmendikud osalesid kõik ja koguni kuus neist tulid esimese saja hulka. Seega ka kõik väga tublid. Parim Joonas Saarela, vabariigis 20. koht ja maakonnas 1. Arthur Raun (31. ja 2.), Ketriin Rääk (56. ja 3.), Eliisa Kuivjõgi (66. ja 4.) ja Janeli Kaal (67. ja 6.). Osales ka Andreas End.

Urve Vakker
ajaloo- ja ühiskonnaõpetuse õpetaja