August Mälk 115

4. oktoobril täitus Koovi külast pärit kirjanikul, õpetajal, poliitikul ja seltsitegelasel August Mälgul 115. sünniaastapäev. Sel puhul toimus Lümanda Põhikoolis 5.-9. oktoobrini suurmehele pühendatud kirjandusnädal. Avatud oli näitus ja toimusid erinevad üritused. Esmaspäeval toimusid õpilastele ajalootunnid, kus räägiti nii kirjaniku kujunemisteest kui ka rikkalikust loomepärandist. MTÜ Lümanda Muuseumi, Lümanda Põhikooli ja Urve Vakkeri erakogu baasil seati üles näitus. Ligi 50 Mälgu kirjutatud teost (romaanid, näidendid, novellikogud, jutustused), ajalehtede väljalõikeid juubelitest alates 1945. aastast, näidendite käsikirju ja Tallinnast Lagle talust pärit originaalesemeid oli saarlastel võimalik esmakordselt näitusel vaadata. Mälgu kirjandusklassis olid koostatud stendid. Ei tea, kas on veel Eestimaal paika, kus on olemas kõik Mälgu poolt kirjutatud looming. Kogusid aitasid täiendada kirjaniku Rootsis elav tütar Halliki-Elna Mälk ja kodukohta korrashoidev venna tütretütar Kaja Tampere.
Neljapäeval toimus maakondlik ettelugemiskonkurss „Loeme August Mälku“. Kirjaniku vahe sulg ja terane loodustunnetus on vormunud tema paljudesse raamatutesse ja õpilased said loetu kaudu osa suurmehe sõnaosavusest. Parimaid lugejaid selgitas välja žürii, kuhu kuulusid Urmas Lehtsalu, Ene Kallas ja Helle Kesküla.Grand prix´ tiitli pälvis Katrin Kurvits (8. kl). Laureaatideks tunnistati Uku Pokk (8. kl), Kristin Himmist (9. kl) ja Lotta Meet (7. kl). Eripreemiaga tunnustati Eliis Raaperit (8. kl), Iris Piirsalu (8. kl), Martin Mägi (8. kl) ja Liisu Lillest (5. kl).
Reedel väljus buss Vähigule ja osalejad said 1988. aastal kodutallu püstitatud mälestuskivi juures süüdata küünlad. Pärast seda algas koolis mälestuste õhtu „Meenutades Mälku“. Kirjaniku elust ja tegevusest andis ülevaate Urve Vakker (Lümanda) ja loomingust Urve Vakker (Taritu Raamatukogu). Tema teostes leiduvaid looduskirjeldusi analüüsis Marika Õun (Lümanda Raamatukogu). Kirjanik Mälk on jätnud Lümandasse niivõrd suure pärandi kooli direktorina, kõnelejana, näitemängude lavastajana, kultuuri- ja seltsielutegelasena, et tema sünniaastapäev väärib tähelepanu ja tähistamist.

Õp Urve Vakker