Bellingshauseni radadel

25. mail toimus 4.-5. klasside väljasõit oma kodukanti, et tutvuda siinsete turismiobjektidega, teoks sai ekskursioon “Bellingshauseni radadel”.
Tuur algas Leedri tuuliku ja külaga tutvumisega. Jätkasime juba kuulsa meresõitja radadel.
Bellingshausen on sündinud ja elanud kuni kuuenda eluaastani Lahetaguse mõisas ja Pilguse mõis oli üle 200 aasta nimeka suguvõsa valduses. Meie kooli endine õpilane, vilistlane ja direktor on olnud kirjanik August Mälk. Vähikul tutvusime tema endise kodukohaga. Kirjaniku venna Mihkli lapselaps Kaja on kodutalu korras hoidnud ja see on parim, mida saab suure kirjaniku mälestuseks teha. Lahetagusel on püstitatud mälestusmärk Antarktika avastajale ja oli võimalik stendiga tutvuda. Kotlandi mõis on aga Eestimaa ainuke rookatusega mõisahäärber. Kuigi mõis rajati siiamaile peale Põhjasõda, siis 2013-14 on maja renoveeritud ja igati pilkupüüdev. Seda ei saa öelda meie viimase objekti kohta. Lümanda mõis on väga nukras seisus. Lümanda endine kultuuriobjekt on lausa kokku kukkumise äärel.
Hommikupoole külastas 5. klass ka Lümanda söögimaja ja kirikut. Uudistasime kuulsat söögikohta ja imetlesime kirikut pühas vaikuses. Perenaine Juta kostitas külalisi maitsvate pannkookidega. 19. hooaeg on söögimajas kohe-kohe algamas.
Kõiki objekte tutvustasid 5. klassi õpilased. See oli ühtlasi punkt ka koduloo kursusele. Nende nooremad koolikaaslased, neljandikud aga kuulasid hoolega ja hakkavad sügisel põhjalikumalt tutvuma kodukandi vaatamisväärsustega. On merekultuuriaasta “Näoga mere poole”. Sõit sai teoks koostöös kooli ja Saaremaa Merekultuuri Seltsi Salavaga.

Õpetaja Urve Vakker