Kergejõustiku edetabelitest Lümanda Põhikoolis

Urve Vakker
kehalise kasvatuse õpetaja 1980-ndast aastast

1980-aasta sügisest töötan Lümanda koolis õpetajana ning sellest ajast olen pidanud ka arvestust spordipäevadel saavutatud tulemuste üle. Idee tuleneb oma koolipõlve aegadest kui koolis sai jälgitud oma kohta kergejõustiku aladel, kas tuleb rekord, kes enne mind jne.

Meie kooli kergejõustiku edetabel on sisse seatud klasside kaupa (mitte kergejõustiku vanuseastmete kaupa nagu tavaliselt) põhilistel kergejõustiku aladel – hüpped, jooksud, vanematel klassidel ka kuulitõuge. Kaasatud ei ole esimest klassi, sest nad alles kohanevad koolieluga ja õpivad ametit. Nii koguneb II – IX klasside poiste ja tüdrukute alasid kokku 60 erinevat ala.

Väike ülevaade tabelitest. Silma torkab, et tabelites on enam aastalõpus sündinud lapsed ja enamus rekordeid on püstitatud kevadel (tabelis nt 08k). Aasta jooksul trenni tehtud ja kasvatud tugevamaks. Kõrguses ja jooksualadel tagajärjed on valdavalt viimasel kümnendil saavutatud ja palliviskes ja kuulitõukes varasematel aastatel. 2000.a aastal kui edetabelit oli peetud 20 aastat lugesin üle, et üldse oli näiteks nimekirjades 110 erineva tüdruku ja 103 poisi nime.1980-nda aasta sügisest on jäänud esikohale vaid üks saavutus -Alli Roost IX kl. 500m. jooks (1.32,0), tõsi 1999.a. jooksis Kristel Salumaa täpselt sama aja välja. Poistest põrmustas Kaarel Mai 2007.a. kevadel Andrei Rannala 8kl. saavutatud kaugushüppe tagajärje pea kolmekümne sentimeeteriga. Kaarel on üldse ainuke, kelle nimi käib läbi kõikide klasside kõikide alade tabelitest ja pea igal pool ka esimesel-teisel kohal. 1980-ndate algusest on edukamad Tiia Saks, Ilme Kuivjõgi, Aale Kloren, Marika Õun jt. Õpetajatest on 8.kl. kõrgushüppes sees Tiina Lember (Niit). Poistest on vanimad edukad tegijad veel Urmas Täht, Arvi Täht, Allar Saks ja Kalmer Raud.

Huvitav on jälgida ka perekondade-sugulaste positsioone. Kõige enam on esindatud Pajud-Tarkmeeled (õdede-vendade lapsed) Merle, Riivo, Sven-Erik, Kristina-Maibrit, Tiina, Tarmo, Raivo, Liina, Kaiti, Gerda, Gerli, Allar kokku ligi 75 korda. Mitmel pool käib heitlus ka emade-tütarde või isade-poegade vahel. Perekonniti on esindatud Kaalud, Juulikud, Aedmäed, Raunad jne.

Ajad ja olud küll muutuvad, aga sekundid ja sentimeetrid jäävad, mille alusel saab õpilasi ikka ja ikka ritta seada. Seni on tingimused läbi aastate pea ühesugused, vähemalt Lümandas ja seetõttu on arenguid hea jälgida. Ka on võistluste läbiviimise metoodika olnud pea poolsada aastat muutumatu.

Nagu Tallinna linn ei saa kunagi valmis, nii ei saa ka üks edetabel kunagi valmis. Ikka leidub kedagi, kes jookseb kiiremini või hüppab kaugemale. Praegustel kooliskäijatel on vaid see eelis, et nad saavad tulemusi igas järgnevas klassis parandada-uuendada. Vilistlastel seda võimalust enam pole. Kergejõustiku edetabelid Lümanda koolis jäävad ootama uusi täiendajaid ja uusi uudistajaid.

Tabelis on järjekorra nr, siis nimi, sünniaeg, tagajärg ja sooritamise aasta- sügisel(s), talvel (t) ja kevadel (k).

Kooli 100-ks juubeliks otsisin välja ka eelmise kehalise kasvatuse õpetaja M. Jõgi aegseid veel säilinud protokolle, tagajärgi, rekordeid ja panin ka need ritta. Vahe on selles, et absoluutedetabelis ei ole arvestatud klasse ega ka vanuseid. Kes midagi on saavutanud, selle nimi läheb kirja on ta kuuendas või üheksandas klassis. Ka ei tea ma tihti täpselt vanemate tulemuste puhul tagajärje saavutamise aega või vanust sel hetkel. Seetõttu ongi absoluutedetabel. Vanemad kui 1946 tagajärgi ei leidnud ja seetõttu siis 1946-2008.