Kodu-uurijate tänupäev ja konverents

Kodu-uurijate tänupäev ja konverents

10. septembril peeti 11. korda Eesti Lugemisühingu ja Järvamaa Muuseumi poolt korraldatud üleriigilise 3.-6. klasside kodu-uurijate võistluse tänupäeva ja konverentsi.

2020/2021. aasta võistlusele saadeti Eesti ja Soome 15 koolist 109 uurimistööd teemal „Meie pere vanad asjad“. Koole oli Vastseliinast, Jürilt, Haljalast, Aegviidust, Mellistest, Kesk-Eestist ja Saaremaalt. Kokku osales 130 õpilast ja 83  juhendajat, kelle seas oli õpetajaid, lapsevanemaid ja teisi koduseid inimesi. Lapsed kirjutasid oma suguvõsas hoolega alles hoitud vanavara pressraudadest, piiblitest, vindla-väntadest koduorelitest aitadeni välja. Konverentsil oli põnev kuulda näiteks põlvest-põlve pärandatavatest ehetest, ehedal kujul säilinud kempsust, Austraaliasse ja tagasi rännanud kübarast või tiigi põhjas säilinud püssidest ja relvadest.

Lümanda kool osales kolme tööga, autoriteks nüüdseks 6. klassi õpilased Ingrid Kuivjõgi (juhendaja õp Tiina Niit), Mia Maastik ja Eke Tarkin (mõlema juhendajaks õp Urve Vakker). Kuna töö kokkukirjutamine langes distantsõppe ajale, oli tööde valmimisel ka ülioluline roll kodustel abilistel. Täname neid selle eest!

Meie kolm tööd said kõik pärjatud. Mia oma kübaralooga alustas õpilasettekandeid. Väga läbimõeldud, humoorikas ja meeldiv esinemine köitis koheselt publikut. 1925. a valminud kübara seiklused tänasesse koju said kõigile selgeks. Miale Eesti Pedagoogika Muuseumi Arhiivi eripreemia. Rõhutati ka tema töö teaduslikku vormistamist ja väga head kujundust autori poolt. Ingrid kirjutas töö teemal lambavillast lõngaks. See töö on suguvõsas omane olnud aastaid ja hakkab tänapäeval hääbuma. Mõlemad tööd said kiita ka ühtse ülesehituse ja hea teemavaliku eest ja selle eest ka Järvamaa Muuseumi preemiad.

5.-6. klasside üheteistkümne võidutöö hulgas oli ka Eke Tarkini töö. Ta oli mälestused, intervjuud, interneti teadmised ja oma koduoreli loo põiminud süsteemseks uurimistööks. Kõik oli väga põhjalik ja üks žürii liige sooviks koguni Ekele külla jõuda, et unikaalset suguvõsa reliikviat oma silmaga näha ja kuulda.

Ürituse käigus saime hea ja põhjaliku ülevaate piimanduse ajaloost ja töövahenditest. Õpilased osalesid töötubades, kes tegi jäätist, kes puulabidatele põletuspilte jm. Kõigile midagi huvitavat. Oluline on hoida esemeid ja teadmisi, mis aitavad rännata tagasi, viivad ajalukku ja ühendavad põlvkondi.  On need siis muuseumis või oma kodus hoitud vanad esemed või mälestuskillud.

Traditsiooniks saanud konkurss jätkub aasta pärast. Siis on võistutööde kirjutamise teemaks “Terves kehas terve vaim”.

Õpetaja Urve Vakker