Loodusretked Saaremaa ja Hiiumaa mitmekesises looduses

2019/2020. õppeaastal osalesid meie kooli õpilased loodusretkedel, et õppida tundma erinevaid elustikurühmi ning said ülevaate elustikurühmadesisesest mitmekesisusest. Õppeprogrammides osalemist toetas Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK)

Lümanda Põhikooli I kooliastme õpilased osalesid Viidumäel õppepäeval “Seen, sammal, sõnajalg”. Matk läbi sügisenäolise metsa pakkus rohkesti avastamist ja õppimisvõimalusi. Juhendaja Triin Reitalu tutvustas erinevaid seeni, paljasseemnetaimi, õistaimi, osjasid, sõnajalgu, samblaid ja samblikke. Lisaks uudistati mägra tegevuse jälgi ning õige vaikselt mööduti maaherilaste pesast. Kuna kevadine aeg ei soosinud ühiseid loodusretki, läksid Lümanda Põhikooli II ja III kooliastme õpilased oma loodusavastusi tegema 2020/2021. õppeaasta sügisel. Harilaiu loodusretke võtsid 5.-7. klassi õpilased ette 3. septembril ning neid juhendas Anne Teigamägi. Õpilased uurisid erinevaid rannakarpe ja tüüpilisi rannikutaimi. Samuti kohtusid kurdlehelise kibuvitsaga (Rosa rugosa), mis on vohav võõrliik rannikualadel, konkureerides välja kohalikud taimed. Samuti said nad teada, et Harilaid oli kunagi laid (väike saar meres), mis hiljem on kokku kasvanud Tagamõisa poolsaarega.  Juhendaja tutvustas ka õpilastele Harilaiul elavat kõret, kes sügisel jäi küll nägemata ja kuulmata. Meie kooli kolmas kooliaste aga võttis ette suurema rännaku Hiiumaal ja seda eriti loodussõbralikult ehk jalgratastel. Kahe päevaga läbiti pea 100 km ning tutvuti Hiiumaa imelise loodusmaastikuga. Õpilased jalutasid Suuremõisa pargis, mis on Hiiumaa kõige suurem ja esinduslikum park. Nad rändasid läbi Kassari, käies Orjaku säärel ja Sääretirbil. Lisaks mitmekesisele loodusega tutvumisele, said õpilased avastada ka Hiiumaa pärandkultuuri ja inimese mõju loodusele. Meie loodusretke juhendas Karin Poola.

Õpetaja Sirje Lulla