Kaasaja ühiskonna märksõnadeks on kahtlemata loovus, isetegemine ja koostöö tegijate vahel ning rõõm tehtust. Just selliseid eesmärke on täitnud viimaste aastate projektipäevad Lümanda Põhikoolis. 18. oktoobril toimus ülekooliline loovuspäev. Otsustasime kooliperega meisterdada jõululaadale meeneid ja heategevusest saadud raha eest osta uude kodundusklassi vajalikke toidunõusid ja töövahendeid.
Kõik õpilased oli jaotatud vanuserühmade järgi gruppidesse. Kokku tuli igal grupil läbida kolm töötuba. Kooli noorimad toimetasid Lümanda Majas. Õpetaja Kairit Kiisla pani proovile õpilaste nupukuse – kuidas teha ühe joonega(paelaga) jänest, pugeda kogu grupiga läbi A4 paberilehest jm. Tore oli jälgida, kuidas prooviti seda ja teist ja kolmandat varianti, kuid lõpuks jõutigi üheskoos lahenduseni. Ülejäänud kahes toas meisterdati nö jõulukaupa. Õpetaja Külli Lindauga vilditi õunu ning lapsevanem Katrina Tarkini juhendamisel tehti klaaspurgist laternaid. Vanemate klasside õpilased meisterdasid koolimajas. Õpetaja Kristina Tiitsoni töötoas valmistati väga vajalikku pimeda aja kaupa – pehmeid helkureid. Nii tüdrukutel kui ka poistel tuli hoolega õmmelda. Et niit ja nõel kokku saaks ja läbi riide liikuma hakkaks, nõudis kannatust ning täpsust. Õpetaja Pille Jõgi klassis valmisid ehtsad jõuluehted: päkapikud, inglid koos kinkekarbiga. Tõelised hitt-töötoad olid kahe meesterahva poolt juhendatud tööd. Paul Tohvi juures sai meisterdada ehteid, päeva lõpuks oli laud täis kaelakeesid, käevõrusid. Siin sai kasutada oma fantaasiat, meisterdada ja lihvida puust lisaelemente. Tulemus oli suurepärane. Kalmet Valge on ise suur puutöömeister ja oskab teadmisi ka õpilastele edasi anda. Puust kikilipsude tegemise tehnoloogia sai täitsa selgeks. Et kikilipsu valmimiseks läheb rohkem aega, siis saavad õpilased kooli tulles ka protsessi jätkata. Lapsevanem Jaanika Tiitsoni juhendamisel sai oma loovust täiega rakendada. Uskumatu, niidirullid muundusid mõne hetkega pilkupüüdvateks võtmehoidjateks. Väga täpset silma ja kätt nõudis õpetaja Sirje Lulla juhendatud jõulukaartide meisterdamine. Kõik töötoa läbinud õpilased said sellega väga hästi hakkama ja kaardid tulid väga ilusad välja. „Täitsa nagu päris”, kõlas päeva lõpus toimunud mininäitusel vaatajate suust. Oli igati tore koos töötamise päev: õpilased, õpetajad, lapsevanemad, ettevõtjad – kõigi panus oli päeva lõpuks näha õpetajate toas valminud esemetes. Esimese perioodi projektipäev läks igati korda. Panustasime õpilaste ettevõtlikkuse ning loovuse arendamisse. Valminud meeneid saab osta peagi saabuval isadepäeval ja heategevuskontserdil. Loodame, et omatehtud meisterdusi jätkub ka Lümanda Maja jõululaadale.
Lümanda Põhikool osaleb Ettevõtliku Kooli haridusprogrammis. See on kaasaegse hariduse kvaliteedimärk. Õpe ja õpetamine on suunatud ettevõtliku mõtteviisi ja hariduse kvaliteedi tõstmisele. Üheks õppetöö eesmärgiks on ka põnev ja kaasav õppimise metoodika, mis toob kooli rohkem iseseisvat ja ettevõtlikku hoiakut, arendab lastes otsustusvõimet ja ärgitab tegutsemishimu. Seeläbi on noored edukamad ka edaspidises elus. Selle aasta baastaseme saajate hulgas oli ka Lümanda kool, üldse jagati vabariigis välja 29 standardit ehk kvaliteeditunnustust.
Õpetaja Urve Vakker