Nagu kogu vabariik, tähistas ka Lümanda Põhikool Eesti Vabariigi 100. juubelit ja pärandiaastat. Kogu 2018. aastat läbis rida tegevusi, millele panime punkti 16. jaanuaril toimunud tunnustusüritusel. Projekti aitasid korraldada ja finantseerida MTÜ Lümanda Muuseum ja Saaremaa vald tegevustoetuse kaudu. Eesmärgiks oli suunata õpilasi esivanemate pärandile mõtlema, vanu esemeid jäädvustama fotodele ning tekkinud pildipangast kokku seada 2019. aasta kalender. Selleks tuli osalejatel leida oma ümbruskonnast võimalikult vanu esemeid või objekte ja neid jätkus kodudes hulgaliselt. Õpilastele sai aga selgemaks, et meie ümber on väga palju vanu töö- ja tarbeesemeid, mis ongi „aja jälg” meie ümber.
Aasta tagasi, vabariigi 100. juubelipäeva eel, tõid õpilased kooli näitusele vanu esemeid. Oli raamatuid, triikraudu, erinevaid tarbe- ja tööriistu. Maikuus viisime läbi väikse koolituse „Kuidas pildistada vanu esemeid?”. Oma kogemusi jagas Jüri Koppel, kauaaegne Saaremaa Muuseumi fotograaf ja ajaloo talletaja. Räägiti taustast, valgusest, eseme omaduste väljatoomisest ja vaatenurga leidmisest. Esineja jagas praktilisi näpunäiteid ja tõi ka oma töökarjäärist välja huvitavaid seiku.
Sügisel esitas 38 autorit 92 erinevat pilti oma nägemusest aja kulgemise kohta. Eesmärk oli näidata, et meie ajal on kodudes veel palju huvitavaid vanu esemeid, mida tasub hoida, taastada ja vanavanematelt sageli ka otstarbekust uurida. Et protsess oleks huvitavam, sai kodulehel oma lemmikule hääli anda ja õpetajatest žürii valis välja parimaid autoreid. Kiitust said noored fotograafid hästi tabatud hetkede, huvitavate esemete ja kunstilise lähenemise eest.
Välja anti kolm peapreemiat. Üsna üksmeelselt leiti, et parim pildistaja oli Helina Tarkmeel (7. kl). Kodust leitud vanad ja väärikad esemed oli pildile püütud, hea valguse ja läbimõtestatud taustaga. Keskmises vanuserühmas oli mitu head tööd 5. klassi õpilasel Hendri Lindaul. Tema foto ratastest sai ka kalendri esikaanele. Noorimas rühmas olid hästi tehtud humoorikate pealkirjadega pildid Mia Maastikul (3. kl). Tema foto „Töökas kollektiiv” oli ka hääletajate lemmik. Tänuks suured kalendrid ja Rahva Raamatu kinkekaardid.
Suured kalendrid said meeneteks veel 14 õpilast: Liisu Lilles (8. kl), Victoria Vihman (8. kl), Kusti Väli (6. kl), Juhan Tuulik (6. kl), Vanessa Vihman (5. kl), Karl Priido Hoogand (5. kl), Liise Lindau (9. kl), Maria Õunap (7. kl), Kärt Tiitson (5. kl), Friida Põld (5. kl), Ane Mona Tarakanova (5. kl). Kõigi autorite piltidel oli hästi välja toodud aja kulgemine läbi esemete, mitmel ka esitatud kuni 5 fotot, nagu juhend lubas. MTÜ Lümanda Muuseum autasustas 8. klassi õpilasi Rando Tarkmeelt ja Mark Lonksu. Randol oli mitmeid tööriistu ja esemeid kodutalust ning Mark oli seadnud ritta palju erinevaid rattaid (lastekärust autoni).
Kristi Malmi (6. kl) pildil „Anna aega atra seada!” olid põlluservale asetatud adrad ja juures lugu: „Vanal ajal lapsed ei kiirustanud kohe kooli 1. septembril, vaid aitasid rahulikult oma vanematel põllutöödega ühele poole saada, et saak salves ja põllud kevadeks hooldatud. Seejärel sai alles hariduspõldu kündma hakata. Need adrad on leitud Mõisakülast Männiku talust ja kuulusid endisele omanikule Rudolf Ütsile, kes oli tubli töömees.” Sellise toreda jutu ja pildi eest sai Kristi eripreemia hästi sobiva pealkirja ja loo eest pildi juures.
Veel tunnustati kaheksat õpilast väiksema kalendriga. Noorimas rühmas olid tublid pildistajad-osalejad Eliisa Kuivjõgi (2. kl) ja Eke Tarkin (3. kl). Eke pildistatud koduorel on just meie kooliga üheealine. Kõigi esitatud piltide hulgast valitakse veel pilte kooli fotonäitusele. Siin saab määravaks eelkõige foto tehniline kvaliteet ja parameetrid. Näitus saab avatud uueks Eesti Vabariigi sünnipäevaks 24. veebruaril.
Ajalooõpetaja ja MTÜ Lümanda Muuseum esimees Urve Vakker