Meenutasime merelisi sündmusi ajaloost

25. septembril toimus koolis ajalootund, et meenutada Saaremaalt pärit admirali, maadeavastajat ja Kroonlinna ülemat Fabian Gottlieb Benjamini Bellingshauseni, tema elu ja tegevust. 20. septembril 1778. aastal sündis Pilguse mõisas Lahetagusel poisslaps, kes aastaid hiljem tegi maal ja merel suuri mehetegusid. 1803-1806 osales kartograafina Krusensterni esimesel ümber maailmareisil ja juhtis sõjalaevu Lääne- ja Mustal merel. 1819-1821 juhtis Antarktika otsimise ekspeditsiooni ja jõudis 1820. aasta jaanuaris-veebruaris otsitavale lõunapoolusele väga ligidale. Hiljem autasustatakse teda teenete eest merenduses ning Kroonlinna juhtimise eest Vene riigi poolt koguni 27 kõrge ordeni või medaliga. 1852. aasta jaanuarist puhkab suur meresõitja Kroonlinna luteri kalmistul. Koolis oli üleval ka näitus meresõitjast ja hulgaliselt kirjandust, mis kajastavad tema elu ja tegevust.

28. septembril räägiti ajalootundides 24 aastat tagasi Läänemerel toimunud Estonia katastroofist, lähiajaloo šokeerivaimast sündmusest. Keegi 989 inimesest, kes sattusid sõitma sel saatuslikul ajal Estonia pardal, ei osanud kõige halvemaski unenäos ette näha seda katastroofilist võitlust Läänemerel. Vaid 137 inimest päästeti, hukkus 852 inimest ja hiljem leiti 95 hukkunu surnukeha. Meie, elavate kohus on mäletada ja meenutada.

Õpetaja Urve Vakker