2008. aastal alustas merekultuuriselts Salava Kihelkonna ja Lümanda koolide õpilastele mereohutusteemaliste projektipäevade korraldamist. „Meestega merele”, „Meretarkused ei unune” ja „Lastega merele” olid teemad, mis siis ette võeti. Tol korral osalenud õpilastest on saanud paljudest lapsevanemad, aga mereline „saareriik” on endiselt olemas. Salava liikmed võtsid teema taas päevakorda.
Projektipäev „Meestega merele” toimus 31. mail ja ikka Lümanda ja Kihelkonna õpilastele. Sadamakapten Meelis Saarlaid tutvustas muutunud Papissaare sadamat. Väikse ringkäiguga sai ajalugu õpilastele lähemale toodud.
Salavalane Monica Kallas tegi nö puust ja punaselt selgeks erinevate päästevestide otstarbe ja nende kasutamise vajalikkuse. Siis asuti kolme laeva/paadiga merele. Islander OÜ, Saarte Liinid ja Aivar Kallas tegid tiiru merel ja see oli vast päeva kõige emotsionaalsem osa. Kuna sel aastal vett oli kasinalt, jäi meritsi sõit Abaja sadamasse ära. Nii pidi Rannareisid OÜ buss ise osalised kohale sõidutama. 1824. a avati Abaja kandis esimene arstide kontrolli all töötanud mudaravila. Meie mudaraviplatsil küll mudaga ei tegeldud, kuid sõime Kihelkonna kooli kokkade keedetud maitsvat ja kosutavat suppi ning nautisime väga head kooki.
Seejärel sai suurema ja väiksema paadiga proovida ka aerutamist. Nautisime ilusat ilma mere ääres ja mere peal. Projektipäevast sai osa 12 täiskasvanut ja ligi 30 õpilast.
Urve Vakker
Salava esimees (alates 2003. aastast)