Sporditegevus Lümanda Põhikoolis 2011/2012 õ.a.

1. Spordiüritustest koolis ja võistlused maakonnas, saavutused

Koolis toimus kokku 22 üritust (vaata ka tabeleid spordiüritused koolis 2011/12, kokkuvõte 2012). On konkursse, võistlusi, viktoriine, traditsioonilised sügis- ja kevadspordipäevad, jooksukrossid. II-III kl osales ujumiskursusel. Neljaetapilise spordiviktoriini üldvõitjad olid vanemas astmes Hardo Niit ja Kätlin Kask ning nooremas Marie-Elis Kuivjõgi ja Laura-Maria Jõgi. Sageli võistlevad kooliõpilased ka valla üritustel: Viidumäe mängud, Jüripäev, Mõõkkala jooks ja Juku jooks, külade spordipäevad jm. 

Õppeaasta algas kogukooliüritusega „Reipalt koolipinki“. Sellel aastal toimusid osavusmängud ja teatevõistlused spordiväljakul. Urve Vakker korraldas maakonnas 3 võistlust: 6. korda jalgpallimeistrivõistlused ja 11. korda M. Jõgi 2 võrkpalliturniiri.  Jalgpalli meistrivõistlustel oli osavõtjaid: 10 tüdrukute ja 11 noormeeste võistkonda ~170 osalejat, 14 koolist. 7  kooli oli esindatud nii poiste kui ka tüdrukute võistkonnaga. See võistlus on üks suurima osavõtuga pallimängude turniire maakonnas.  

Maakonna meistrivõistlustel jalgpallis saavutasid tüdrukud kümne naiskonna konkurentsis I koha, mängisid: Kertu Tuuling, Sandra Mõttus, Kätlin Kask, Kristel Tikerperi, Marie-Elis Kuivjõgi, Laura-Maria Jõgi, Kairi Rakaselg. Noormehed saavutasid 11 kooli hulgas 5. koha, meeskonnas mängisid: Hardo Niit, Mark Kiks, Ainar Treirat, Andre Treirat, Martin Mägi, Anti Väli, Robert Suurna, Aleks Teller. Jalgpallis oleme endiselt maakonna koolide paremiku hulgas ja see on meie  kooli edukaim ala: sügisel saavutasid rahvaliigas noormehed ja neiud II kohad, saalijalgpallis EKSL rahvaliigas I koht. Tütarlapsed osalesid ka Valtus EKSL vabariiklikul finaalturniiril jalgpallis, saavutades tubli 7. koha. (noormeestel vigastas Hardo Niit kätt ja võistkond vabariigis finaalturniiril ei osalenud). Talvisel EKSL saalijalgpalli turniirivõiduga, teeniti välja Saaremaad esindamine finaalturniiril Viljandis. 29. veebruaril toimunud võistlusel saavutasid poisid tubli  7.-9. koha. 

Uudse spordiüritusena toimus 08.02. Mustjalas kolme kooli kohtumine kergejõustikus. Mustjala, Lümanda ja Kihelkonna V-IX kl. õpilased võistlesid kergejõustiku aladel (topispallivise, hoota kaugus, klotsijooks, kõrgushüpe), teatevõistlustes ja rahvastepallis. Noormeeste võistkonnad osalesid ka FC Kuressaare poolt organiseeritud Tuule karika sarja võistlustel (7-9 kl. V ja 5.-7.kl. VI koht). 

11. M. Jõgi maakoolide võrkpalli turniiridel osalesid 3 neidude ja 4 noormeeste võistkonda. Kolmanda koha saavutanud noormeeste võistkonnas mängisid: Hardo Niit, Andre Treirat, Mark Kiks, Ainar Treirat, Robert Suurna, Aleks Teller, kohtunikena tegutsesid ja olid varus Marie-Elis Kuivjõgi ja Laura-Maria Jõgi.  

Maakonna  jooksukrossis võitis pronksmedal Marie-Elis Kuivõgi ja maakonna meistriks krooniti 1000 m. jooksus Hardo Niit. See oli tal juba teine meistritiitel sel õppeaastal, sest detsembris toimunud maakonna meistrivõistlustel sisekergejõustikus saavutas ta esikoha 60m jooksus. 25.aprillil jooksukrossis Kärlal võistlesid veel edukalt  Rando Tarkmeel (5.koht)  ja Liisu Lilles (4.koht) ning Robert Suurna (10.koht). Sisekergejõustiku võistlustel osalesid veel Ainar Treirat ja Kerli Kask, Eva Ratas ja Kristo Ninn (kõigil kohad 7-10).  

Heategevuslikust jooksust võttis osa 4 võistkonda (a` 8 õpilast).  Maakondlikel võistlusel osales vähemalt korra  21 tüdrukut 10 spordiüritusel ja  22 noormeest 16 üritusel. Kool osales 17 maakondlikul spordiüritusel, poisid 109 ja tüdrukud 62 osaluskorda. Lisaks oli võimalus osaleda vallas toimunud võistlustel (jalgpall, korvpall, võrkpall, sulgpall, lauatennis, Jüripäev, petanque).  17.03. toimus Lümanda kultuurimajas KOV spordipäev ja 03.06. valla perespordipäev, kus õpilased ja lapsevanemad said osaleda ja/või tegutseda vabatahtlike kohtunikena. Lisaks osalesid õpilased septembris Sinimäe Põhikoolis ~10 km.  sõjalis-taktikalisel retkel ja kevadel maakondlikul üritusel „Vesse retk“.  Kool osales ja esitles oma üritust  kahel EKSL vabariiklikul konkursil „Reipalt koolipinki“ ja „Talvevõlud“ (vastlapäeva, talispordiüritused). 

2. Spordiringid

Kogu õppeaasta toimus igal nädalal 3 spordiringi. Vanemad poisid max 32x, usinamad osalejad Mark Kiks, Hardo Niit ja Anti Väli, Robert Suurna, Martin Mägi, Aleks Teller. Vanemas rühmas (VII-IX kl) on koolis vaid 10 noormeest, kellest 8  osalesid ka treeningtöös ja esindasid kooli enamikel võistlustel. Enne võistlusi osalesid treeningutel ka tütarlapsed, nendest tublimad Marie-Elis Kuivjõgi, Laura-Maria Jõgi ja Kätlin Kask. Nooremad olid kahes rühmas: I-III klass ja IV-VII poisid.  IV-VII aktiivsemad  Martin Mägi, Robert Suurna, Anti Väli  ja Aleks Teller.  I-III klassini on õpilasi väga vähe, üldse 5 poissi ja 8 tüdrukut. Väga tublisti osaleti spordiringi töös: need olid Eva Ratas, Kerli Kask, Kristo Ninn III klassist ja Kristi Tuuling, Rando Tarkmeel, Mark ja Gert Lonks I klassist. Nimetatud õpilased spordiaktivistidena tänukirjad, kokku 18. 

Treeningute peasuund oli üldkehaline ettevalmistus ja sportmängud. Samuti olid suunatud kooli koondvõistkondade ettevalmistamiseks – jalgpallis, korvpallis, jooksukrossis ja kergejõustikus.

3. Lisatreeningud 

Meie õpilased osalesid Kuressaares purjetamises Hardo Niit ja Martin Õunap.  Poisid osalesid edukalt ka rahvusvahelisel tasemel, Saaremaal ja Eestis.  Reinu Ratsatalus käisid ratsutamas Kätlin Kask ja Kristel Tikerperi, tennises Marie-Elis ja Karl-Alder  Kuivjõgi. Andra Kuivjõgi tantsib hip-hop tantsuklubis Semiir. Liise Lindau osaleb võimlemisringis KG Isnspira (treener Tiina Käen) ja Maria Ahman erinevates spordiringides (edukaim ala judo). Need toimuvad puhtalt õpilaste ja nende vanemate initsiatiivil. Huvikoolide transpordikulusid aitab maksta vald. Jalgpallitreeningud toimuvad  Arli Saare juhtimisel, osalevad 1.-9. klasside õpilased.  Õpilastele on see treening tasuta, vald tasub transpordikulud ~25 € kuus. 

4. Edetabelid, projektid 

Kergejõustikus pean klasside edetabelit 1980-st aastast. Selle alusel saab jälgida üldist klasside taset ja üksikute õpilaste panust kooli kergejõustiku arendamisel. Absoluutedetabelisse tegi muudatusi vaid Hardo Niit, kuid seda koguni 5 alal. Ka klasside edetabelisse tegi Hardo tõhusalt parandusi (6 alal, sh 3 alal esikoht). Tütarlastest edukaimad  Marie-Elis Kuivjõgi (6.kl.) ja Kerli Kask (III kl), mõlemad 4 alal. Jätkub kooli spordikroonika koostamine sõnas ja pildis. Artiklid sporditööst on avaldatud valla ja maakonna lehtedes. Oma koolist ja ka sporditööst rääkis “Tagasi kooli”  projekti raames Tiia Naagel (Saks) ja 07. mail toimunud spordipäeval rääkis spordist, tervise edendamisest ja osales kohtunikuna ning autasustas võitjaid, endine tippvõistleja Madis Kallas. 

5. Kokkuvõte

2011/12 oli tegus spordiaasta, oli eriilmelisi spordiüritusi erinevatele vanuserühmadele ja kogu koolile. Kõik tabelid-koondkokkuvõtted on kooli koduleheküljel ka  tutvumiseks ja lähevad kooli spordikroonikasse. 

Hinnang:              väga hea                       14.06.2012

 

Scroll to Top