Suvekoolid Jõgeval ja Nelijärvel

Augustikuu kolmandal nädalal toimus koguni kaks ülevabariiklikku suvekooli-õppepäeva: ajaloo- ja ühiskonnaõpetajad olid 14.-16. augustil Jõgevamaal ja tervist edendavate koolide esindajad 17.-18. augustil Nelijärvel. Kui esimene kokkusaamine ajalooõpetajatele toimus 1994.a. augustis Võrumaal Viitinas, siis seekord kohtusime juba 24. korda Jõgevamaal. Õp. Vakker on osalenud kõik korrad. Koolituse päevakava on juba aastatega nö paika loksunud. Esimesel ja kolmandal päeval olid harivad loengud, seltsi tööd-tegemistest rääkimine ning olid jututoad õpetamise kogemustest ja õppemeetoditest. Kolleegid Hollandist ja Ungarist rääkisid oma riigi ajaloo pöördepunktidest ja sõdadest. Suvekooli esimene päev toimus Põltsamaal. Peale tavapärast avamist tutvustati õpetajatele kogukonna praktika võimalusi. Enamasti on see nö töövarjupäeva pikem variant koos eesmärkide ja analüüsiga küll rakendatav gümnaasiumis, kuid midagi saab teha ka põhikoolis. Siis saime õuesõppe raames tutvuda põhjalikult Põltsamaa linna ajalooga: sini-must-valge lipu õmblemise aegadest tänapäevani välja, aga ka sillad, lossid, kirik, tööstus linnas jm. Külastasime ka kunstimuuseumi ja tutvusime noortekeskuse tööga. Teine päev kulub alati maakonna vaatamisväärsustega tutvumisele. Sel aastal uuendasime teadmisi Peipsiääre vanausuliste kommetest ja elust, tutvusime Kalevipoja muuseumis vägilase tegudega, imetlesime kohalikke mõisaid ja maalinnu. Õhtul toimunud viktoriinis õnnestus õpetajal võitjateamis olla.

Tervistedendavate koolide ritta astus meie kool eelmise õppeaasta kevadel ja nüüd suvekoolis võeti meid ka pidulikult vastu. Esimesel päeval andis Tervise Arengu Instituudi ekspert Tagli Pitsi uusi Eesti Toitumis- ja liikumissoovitusi ning rääkis suhkrutest meie toidus. Pärast lõunat andis TAI Seire ja hindamise osakonna juhataja Eha Nurk ülevaate Eesti rahvastiku toitumise uuringu tulemustest. Õhtupoolikul võtsid kõik suvekoolilised osa Tallinna orienteerumisneljapäevakust. Rattaorienteerumise maailmameister Margus Hallik tutvustas orienteerumist kui head võimalust sportlikuks ajaveetmiseks ning viis läbi ala tutvustava koolituse. Kehalise kasvatuse õpetajana tundsin end Nelijärve väikeste mägede vahel päris turvaliselt. Teisel päeval toimusid töötoad järgmistel teemadel:  „Arvuti kütkes“ – Tiia Kõnnussaar, TÜ Eetikakeskus „Joobes juht“ – Annika Teder, TÜ Eetikakeskus ja Riina Raudne, Terve Eesti Sihtasutus „Pesemata poiss“ – Õnne Allaje, TÜ Eetikakeskus ja Merike Kull, TÜ Liikumislabor „Õnnetu sõber“ – Mari-Liis Nummert, TÜ Eetikakeskus ja Reelika Kiivit, Seksuaaltervise Nõuandla. Õpetaja Vakker osales neist esimeses ja viimases. Olid igati tervislikud tegevused ja tervist toetavad loengud-ülevaated ja töötoad.

Pildil: “Saaremaa mees” hertsog Magnus Põltsamaa jõe ääres.

Õpetaja Urve Vakker