29. ajaloo-olümpiaad on ajalugu

Ajaloo-olümpiaad algas juba eelmisel õppeaastal õpetajatepoolsete ideede korjega. Augustis Eesti Ajaloo- ja Ühiskonnaõpetajate Seltsi suvepäevadel kinnitati valikud ja õppeaasta alguseks olid teemad ja kirjandus koolidele teada.

Piirkonnavoorud toimusid 15.-16. veebruaril arvutipõhiselt. Saaremaalt osales 10 kooli: 9 põhikooli ja Saaremaa Gümnaasium. Meie koolis oli 6.-9. klassini osalejaid 12.

Kuuendikke oli eestikeelses variandis üle vabariigi 617 osalejat, Saaremaalt 18. Meie Kreete Malm oli maakonnas tublil 3. kohal. Osalesid ka Maarian Vammus ja Johanna Väli. Seitsmendikke oli vabariigis 644 ja Saaremaal 17. Tublilt osalesid Arthur Raun ja Joonas Saarela. Kaheksandikke osales maakonnas 16 ja vabariigis 575. Kaksikvõit maakonnas tuli meie kooli: 1. koht Eke Tarkin (vabariigis 18.) ja 2. koht Tõnis Reitalu (vabariigis 22.). Ülitublid olid ka Mihkel Martjak maakonnas 4. koht (vabariigis 48.) ja Markus Asuja 6. koht (vabariigis 65.). Kõige enam üle vabariigi oli osalemas üheksandikke (768 õpilast).  Saaremaal pani teadmised proovile 20 noort. Meie Anni Kukkela tuli maakonnas 2. kohale, Sander Kallas 4. koht. Hästi osales ka Teele Tarkmees.

Kokkuvõttes võib öelda, et arvutipõhiselt ülesannete lahendamisel on väga suur osatähtsus faktidel. Osalejaid oli väga palju, põhikooli astmes 2604. Arvuti parandab ka enamus vastuseid, fikseerib aja ja seetõttu võib ühe punkti sees olla 10-15 õpilast. Arvestus on tuhandikes (näiteks 53,365, 53, 360 p jne). Igal juhul nö pabervariandis ei oleks saanud nii paljud õpilasi teadmisi proovile panna ja küsimuste iseloom oleks ka kindlasti veidi erinev. Aga seekord siis sedasi. Õnnitlused kõigile osalejatele ja nende peredele, sest meie õpilased esindasid ennast ja kooli väga, väga tublisti. Arvan, et selle aasta meie õpilaste tulemused olid viimase paarikümne kui mitte läbi aegade parimad ajaloo- ja ühiskonna olümpiaadidel, nii maakonna kui ka vabariigi arvestuses. Ajaloo-olümpiaad toimus vabariigis 29. korda, ikka üle aasta ühiskonnaõpetusega.

8.-12. klasside parimaid ootab 23. märtsil ees veel vabariiklik finaalvoor Tartus.

Urve Vakker
ajaloo ja ühiskonnaõpetuse õpetaja