Ajalooviktoriin Mammut

Ligi kolm tuhat 5.-6. klasside õpilast üle vabariigi osales ajalooviktoriinil Mammut.

Tartu Ülikooli teaduskool viis tänavu koostöös Eesti Ajaloo- ja Ühiskonnaõpetajate Seltsiga läbi uut veebipõhist ajaloovõistlust Mammut. Detsembrist aprillini korraldati 5.–6. klasside õpilastele veebipõhiselt viis vooru, millest igaüks kestis ühe nädala, st vastamiseks oli aega just nii palju. Kui juba kord alustasid, siis uuesti teha ei saanud või poolikut tööd jätkata. Ülesanded pakkusid põnevat nuputamist kokku 2932 huvilisele üle Eesti.

Õppeaasta vältel võeti Mammuti eri voorudes luubi alla ajaarvamine, ajalooallikad, arheoloogia, arhiivid ja muuseumid ning ajaloo algus. Ajalooteemalist veebivõistlust peeti Tartu Ülikooli teaduskoolis esmakordselt. Võistlus- ja õppekorralduse peaspetsialist Kelli Hanschmidt lisas voorude arvule viidates, et viktoriinide keskkonnas ei ole varasemalt läbi viidud nii pikaajalist võistlust. Tema hinnangul võiks sarnase formaadiga tuleval aastal jätkata.

Tartu Ülikooli teaduskooli viktoriinide keskkonnas aset leidnud veebipõhine ajaloovõistlus oli üle Eesti väga populaarne: nuputajaid leidus kokku 171 koolist. Kõige enam õpilasi (180) osales suurtest koolidest: Tallinna 21. Koolist ning rohkem kui sada osalejat oli Saue Koolist (125) ja Tallinna Südalinna Koolist (111). Ka meie kooli õpilased osalesid 100%, st kõik 5. ja 6. klassi 13 õpilast. Kõikides voorudes osales 572 õpilast.

Diplomid jagati viie vooru kokkuvõttes välja kolmes järgus. Elektroonilise osalustunnistuse saavad kõik vähemalt kolmes voorus osalenud võistlejad.

I järgu diplom 91 – 100% viie vooru punktidest, neid oli vabariigis osalejate hulgas 17  (max 150-140 p).

II järgu diplom 81 – 90% viie vooru punktidest (punkte 139 – 125), siin kategoorias märgiti üle vabariigi ära 120 noort viktoriinilahendajat. Meie koolist olid kuuendikud Arthur Raun ja Joonas Saarela 36.-37. kohal (saarlastest 2.-3. koht). 30. kohal Mihkel Kaju Kuressaare NK-st. Meie viiendikest parim Maarian Vammus 47. koht antud kategoorias. Kreete Malm (60. koht) ja  Andreas End (91. koht).

III järgu diplom 71 – 80% viie vooru punktidest (punkte 124-109, 183 ära märgitud osalejat). Siin kategoorias oli Eliisa Kuivjõgi (16. koht), Teele Pihler (55. koht), Janeli Kaal (110. koht), Karmen Lilles (158. koht).

Osalesid veel Ketriin Rääk, Jan Kunder, Johanna Väli ja Walter Tarakanov. Ära märgitud kolme kategooria hulgast leidsin saarlastest peale Lümanda ka Kuressaare Nooruse Kooli õpilasi.

Urve Vakker
ajaloo ja ühiskonnaõpetuse õpetaja