Bellingshausen 235 ja “Estonia” huku mälestuspäev

Septembri lõpus on mitmeid tähtpäevi, mida mäletada ja tähistada. 20. septembril oli maailmakuulsa meresõitja, maadeavastaja ja baltiaadliku  Fabian Benjamin Gottlieb von Bellingshauseni 235. sünniaastapäev ja 28. septembril m/l „Estonia“ huku mälestuspäev. Mõlemat merelist sündmust meenutati koolipere ühises ajalootunnis.

„….Ei ole mälestust tal oma teest, vaid vaevu sosistab see lind või laev või lohe: “Teekäija, palu minu hinge eest!”, nii on kirjutanud Aira Kaal juba pea nelikümmend aastat tagasi. Ligi kakskümmend aastat tagasi toimunud katastroofi toimumise asjaoludes on endiselt palju salapärast ja meil elavatel jääb üle vaid mäletada ja mälestada neid, kes jäid sel tormisel ööl looduse meelevalda.

Kui Bellingshausen sündis, oli Lahetaguse mõis Kihelkonna kihelkonnas, üle saja aasta tagasi kui rajati Saaremaal valdasid, kuulus see ala Lümanda valla alla ja nüüdseks on küla Salme vallas. Tõsiasi on aga see, et oma lapsepõlve esimesed kuus eluaastat veetis hilisem suur meresõitja Saaremaal.  Jääb vaid oletada, kas see fakt tema hilisemates saavutustes ja tegemistes ka olulist rolli mängis. Õpilastel oli võimalus tutvuda raamatute ja kogutud materjalidega meresõitjast ja Antarktikast. Teadmisi kinnistatakse veel meie õpik-töövihiku  Bellingshauseni ning Pilguse mõisa lugusid lugedes ja  töölehti täites.

Urve vakker