President Kaljulaid tunnustas õpilasleiutajaid

President Kersti Kaljulaid andis 6. detsembril Mektory suures saalis üle auhinnad õpilasleiutajate konkursi parimatele. Tunnustuse osaliseks sai ka Lümanda Põhikooli 1. klassi õpilane Tõnis Reitalu, kes pälvis oma tööga „Hoolitse oma silmade eest!“ õpilasleiutajate riikliku konkursi 2016 III preemia.

Tõnise leiutis on inimestele, kes vaatavad palju ekraane. Nad ei pilguta piisavalt palju silmi või jäävad üldse liiga pikaks ajaks ekraani vaatama. Probleemi lahendamiseks on vaja kaamerat, mis jälgib inimest. Kui 20 sekundi jooksul inimene silmi ei pilguta läheb ekraan mustaks ja seal on silmade pilgutus märk. Kui inimene üle 30 minuti vaatab ekraani siis käsib seade midagi muud teha või lülitub välja.

Eesti õpilasleiutajate konkursile esitati 996 tööd ja Novaatori veebilehelt saab ülevaate 31st konkursil tunnustuse pälvinud tööst. Konkursile saadetud ideid ning lahedusi hinnati kolmes vanuserühmas: 1.–4. klassi lastelt oodati fantaasiarikkaid ideid, 5.–9. klassi lapsed pidid lisaks ideele välja tooma ka võimaliku tehnilise lahenduse, 10.–12. klassi õpilaste poolt välja pakutud lahendused pidid olema ka reaalselt teostatavad.

“Selleks, et Eesti riigil saaks endiselt minna väga hästi, on meil vaja 1 miljon leiutajat. Siis on meil vähemalt miljon suurepärast ideed ja kui iga neist suudab tööle rakendada 10 inimest, on maailmas juba 10 miljonit inimest, kes teevad meie leiutisi suuremaks ja puhuvad neile elu sisse. See on ambitsioonikas eesmärk,” ütles riigipea õpilastele auhindu üle andes.

Juhendaja
Janno Tuulik